Elevi și profesori – oră de rugăciune, istorie și cultură la Mănăstirea ”Sfânta Treime” Măgina

În data de 26 iulie 2021, la Mănăstirea ”Sfânta Treime” Măgina a poposit un grup de 19 elevi de la Școala Gimnazială nr.81 din București, clasele V-VIII. Elevii însoțiți de prof. Dragnea Amalia și prof. Tudor Ana Maria au petrecut o oră din viața lor pentru rugăciune și descoperirea patrimoniului istoric și cultural al acestei mănăstiri.

Elevii au apreciat foarte mult vechimea cărților expuse în muzeul mănăstirii și au avut posibilitatea să conștientizeze ușurința cu care ei pot astăzi să studieze, comparativ cu elevii care ar fi dorit să studieze în jurul anului 1780, când doar 11 școli împărătești în limba română erau recunoscute de către administrația imperială în toată Transilvania.