Misiune prin liturghisire și cuvânt duhovnicesc – pr. Dorin Cătălin SAS

În ziua de 20 iulie 2021, Mănăstirea ”Sfânta Treime” Măgina a avut un oaspete deosebit în persoana părintelui Dorin Cătălin Sas – preot slujitor al parohiei ortodoxe române “Sfinții Mărturisitori Visarion, Sofronie și Oprea” din Valdemoro (Spania) – care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a rostit un cuvânt de învățătură.

Fiind zi de sărbătoare închinată Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, îndemnul a fost să devenim virtuoși asemenea sfântului pomenit care s-a remarcat prin zel, devotament și curaj în mărturisirea și apărarea credinței în adevăratul Dumnezeu. Misionar prin excelență, părintele Dorin Cătălin Sas a transmis credincioșilor îndemnul să devenim mărturisitori ai învățăturii lui Hristos prin însăși viața noastră.