”Sfânta Treime” – Hram 2022

În data de 13 iunie 2022, Părintele Petrișor Muntean, inspector eparhial al Arhiepiscopiei Alba Iuliei, ne-a bucurat cu prezența sa în calitate de slujitor și predicator, la hramul Mănăstirii ”Sfânta Treime” Măgina, din jud. Alba.

În cuvântul de învățătură rostit, părintele a prezentat mai întâi Sfânta Treime ca temei și taină a învăţăturii creştine, la care putem ajunge prin cunoașterea învățăturii evanghelice, credinţă şi rugăciune. Apoi a vorbit despre Sfânta Treime ca model de unitate, de comuniune și de iubire între oameni, îndemnând ca prin credință, rugăciune și fapte bune să devenim locașuri ale Prea Sfintei Treimii.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul ”Parohiei Sfântul Nicolae” – Măgina, coordonat de cantorul Aurel Groza.

Prin prezența preoților și credincioșilor din satele din proximitatea Mănăstirii ”Sfânta Treime” Măgina se perpetuează o veche tradiție de comuniune în rugăciune.

Mulțumim tuturor participanților care au fost părtași dimpreună cu noi la momentele duhovnicești ale acestui binecuvântat praznic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *