Sfințire de clopot și clopotniță la Mănăstirea „Sfânta Treime” Măgina

În ziua prăznuirii Intrării în biserică a Maicii Domnului, data de 21 noiembrie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfânta Treime” Măgina și a rostit cuvântul de învățătură pentru credincioșii prezenți.

Întâistătătorul Eparhiei noastre i-a îndemnat pe credincioși să depășească ispitele vieții și i-a încurajat, arătând că Maica Domnului este mijlocitoare neîncetată, apărătoare și rugătoare pentru cei care îi cer ajutorul.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, a avut loc slujba de sfințire a clopotului și a noii clopotnițe din incinta așezământului monahal, donație a fraților Ioan Lazăr și Gheorghe Lazăr din Alba Iulia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *