Invitație la Hram 2021

Iubiți frați și surori întru Hristos,

Cu mare bucurie în suflet, vă invităm luni, 21 iunie 2021, să sărbătorim împreună hramul Mănăstirii ”Sfânta Treime” Măgina, din jud. Alba.

La acest eveniment important, îl vom avea în mijlocul nostru ca oaspete de onoare pe Înaltpreasfințitul IRINEU Arhiepiscop al Alba Iuliei, care ne va bucura cu prezența sa rugătoare și pilduitoare.

Cu acest minunat prilej ne-am bucura să fiți părtași dimpreună cu noi la momentele duhovnicești ale acestui binecuvântat praznic.

Programul slujbelor religioase din ziua de 21 iunie 2021, ziua hramului Mănăstirii ”Sfânta Treime” Măgina va cuprinde:

Ora 8.00 – Acatistul Sfintei Treimi

Ora 9.00 – Ceasurile III și VI

Ora 9.30 – întâmpinarea Înaltpreasfințitului Irineu Arhiepiscop al Alba Iuliei

Ora 10.00 – Sfânta Liturghie

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul IRINEU Arhiepiscop al Alba Iuliei va sfinți icoana ce reprezintă Sfânta Treime, icoană ce va fi așezată în biserica mănăstirii spre închinare.

Răspunsurile liturgice vor fi date de corul Catedralei Arhiepiscopale din Alba Iulia.

Vă așteptăm cu multă dragoste la hramul Mănăstirii “Sfânta Treime” Măgina, să vă alăturați în comuniune de rugăciune, slăvind pe Dumnezeu cel unit în Treime, Tatăl, Fiul si Duhul Sfânt.

Stareț,

Ieromonah Crucianu Ioan Serafim